Zmień rozmiar czcionki:
Strona Główna arrow Aktualności arrow Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem
Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

 

KOMUNIKAT

 

Sąd Rejonowy w Sandomierzu informuje, że Ministerstwo Sprawiedliwości organizuje w dniach 22-27 lutego 2016 r. akcję „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”.

 

Podobnie jak w latach ubiegłych celem tej inicjatywy jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.

 

Podczas tegorocznego Tygodnia dyżury specjalistów będą odbywały się w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Na terenie województwa świętokrzyskiego jest to Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem działający przy Centrum Interwencji Kryzysowej CARITAS Diecezji Kieleckiej ul. Urzędnicza 7 B, 25-729 Kielce (nr całodobowego telefonu informacyjnego (41) 366-48-47; www.kielce.caritas.pl; adres e-mail: Ten adres email jest ukrywany przed spamerami, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce, by go zobaczyć ). Ośrodek ten będzie prowadził porady prawne i psychologiczne dla osób pokrzywdzonych przestępstwem w filiach Ośrodka.

 

Ponadto w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” włączyły się: Naczelna Rada Adwokacka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Notarialna, Komenda Główna Policji, Prokuratura Generalna, Komenda Główna Straży Granicznej, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Kuratorów oraz Naczelna Izba Lekarska.

 

          W dniach 22-27 lutego 2016 r. osoby pokrzywdzone przestępstwem będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad i informacji udzielanych przez prawników, psychologów oraz przedstawicieli wyżej wymienionych środowisk w trakcie dyżurów w w/w podmiotach.

Dyżury specjalistów będą odbywały się od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 -18:00, natomiast w sobotę w godzinach 10:00-13:00. Lista podmiotów, w których będzie można uzyskać niezbędną informację i ich adresy znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronie www.pokrzywdzeni.gov.pl.

 

Na terenie miasta Sandomierza dyżur pełnić będą:

Sąd Rejonowy w Sandomierzu 

Zespół Kuratorskiej Służby Sądowej przy ul. Słowackiego 17 w Sandomierzu (budynek PZU S.A. – II piętro), w dniach:

22 lutego 2016 r. – kurator specjalista Jolanta Kot w godz. 10:00 – 14:00

23 lutego 2016 r. – starszy kurator zawodowy Piotr Curyło w godz. 10:00 – 15:00

24 lutego 2016 r. – starszy kurator zawodowy Grzegorz Rosiecki w godz. 10:00 – 15:00

25 lutego 2016 r. – starszy kurator zawodowy Iwona Kopacz w godz. 10:00 – 15:00

26 lutego 2016 r. – kurator specjalista Adriana Wach-Przybysz w godz. 10:00 – 15:00

 


Jednocześnie na terenie powiatu sandomierskiego działają następujące instytucje i organizacje pomocowe, których przedstawiciele udzielają porad z zakresu ich działalności, a są to:


Punkt Interwencji Kryzysowej w Sandomierzu przy Ośrodku Pomocy Społecznej
w Sandomierzu, ul. Żydowska 6c, pokój 7; tel. 15-644-55-35 w. 21. Dyżury od wtorku do piątku w godz. 16:00 - 18:00 pełnią: we wtorek – pedagog, w środę – prawnik, w czwartek – psycholog, w piątek – instruktor terapii uzależnień.

Punkt Interwencji Kryzysowej w Sandomierzu udziela pomocy osobom znajdującym się w sytuacji kryzysowej, ofiarom przemocy domowej, seksualnej itd. zgłaszającym się osobiście, skierowanym przez kuratorów sądowych, funkcjonariuszy policji, prokuratorów, pracowników socjalnych, pedagogów i inne instytucja działające na terenie miasta Sandomierza realizujące zadania zabezpieczenia społecznego.